fbpx
Analiza finansowa p.lebiedzinski@proprawni.pl 24 listopada 2021

Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstw i firm

Z doświadczenia wiemy, że wielu przedsiębiorców spotyka się z sytuacją, w której firma nie zarabia tyle, ile powinna. Pomimo dużych przychodów, stałych kontrahentów i stabilnej pozycji kasa firmy świeci pustkami, a jej właściciel nie ma czasu lub możliwości znaleźć przyczyny. Ryzyko utraty płynności finansowej może być realnym zagrożeniem, do którego nie należy doprowadzać. Rozwiązaniem jest dogłębna analiza sytuacji finansowej Twojej firmy oraz zaproponowanie na jej podstawie konkretnych rozwiązań, które mogą dotyczyć optymalizacji kosztowej, zmiany struktury zadłużenia czy reorganizacji działów firmy. Jako przedsiębiorca zaangażowany w prowadzenie swojego biznesu czasami możesz nie dostrzegać jego ograniczeń, dlatego potrzebujesz oceny niezależnych specjalistów.

Profesjonalna analiza kondycji finansowej przedsiębiorstwa to podstawa racjonalnego podejścia do jego zasobów, ograniczeń oraz możliwości. Bez podstawowej wiedzy na temat tego, jak działają różnego rodzaju mechanizmy wewnątrz firmy, nie jesteśmy bowiem w stanie nad nią zapanować. A to krótka droga do utraty potencjalnych zysków, jak również do regresu zamiast wzrostu, nowych inwestycji czy zdobywania kolejnych obszarów rynku. Analiza finansowa przedsiębiorstwa pozwala wskazać na wady wdrożonych dotychczas rozwiązań biznesowych na praktycznie każdym etapie jego rozwoju. Stąd też, na podstawie takich szczegółowych raportów, jest się w stanie zastosować odpowiednią strategię, pozwalającą na poprawę wyników finansowych.

Kiedy zdecydować się na analizę finansową?

Warto zauważyć, że przed podjęciem ważnych decyzji biznesowych należy przeprowadzić wspomnianą analizę kondycji firmy. Daje ona szansę na uniknięcie zaciągnięcia dużego kredytu inwestycyjnego lub spłacenie takowego przed czasem, zmniejszenie kosztów prowadzenia biznesu oraz zwiększenie zysku z tego tytułu. Ocena sytuacji finansowej, dokonywana przez doświadczonych ekspertów, pozwala wyeliminować nieprawidłowości w strukturach różnego rodzaju przedsiębiorstw, niweluje nieprawidłowości w zarządzaniu nimi oraz wskazuje, które działy są niewydolne. Doskonałym przykładem jest analiza finansowa przedsiębiorstwa produkcyjnego oraz jej możliwe do osiągnięcia efekty. Dzięki niej można zmniejszyć koszty procesów przemysłowych przy równoczesnym zachowaniu (bądź zwiększeniu) wielkości produkcji.

Na analizę finansową powinni zdecydować się wszyscy ci, którzy pomimo wkładania 100% wysiłku w prowadzenie swoich firm nie zauważają przełożenia w zyskach. Co ciekawe, bardzo często obserwuje się takie zjawisko w dobrze rokujących biznesach, które dopiero są na początku wchodzenia na rynek. Dlatego też przemyślane strategie mogą pomóc opanować chaos, związany np. ze wzrostem sprzedaży, szybko rozrastającym się zespołem, powstawaniem nowych działów czy usług itd. Zastanawiasz się, czy analiza finansowa przedsiębiorstw jest dla Ciebie? Jeśli także i Ty chcesz zoptymalizować działanie swojej firmy, a przy tym zacząć czerpać z tego korzyści finansowe, to nie zwlekaj – zgłoś się do nas!

ProPrawni to zespół profesjonalistów z zakresu prawa oraz finansów, którzy pomogli wyjść na prostą już wielu polskim przedsiębiorcom. Wypełnij formularz poniżej, a my skontaktujemy się w celu omówienia Twojej sytuacji.

Umów się na spotkanie z ekspertem

Odbierz bezpłatną analizę sytuacji prawno-finansowej dla Ciebie lub Twojej firmy.

    Analiza kondycji finansowej przedsiębiorstw i firm