Problem z niewypłacalnością w firmie?
Prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym ryzykiem, a już nawet chwilowa utrata płynności finansowej może oznaczać poważne kłopoty. Wiemy o tym bardzo dobrze, ponieważ na co dzień pomagamy przedsiębiorcom w problemach finansowych.
Czasami jedynym wyjściem z sytuacji jest ogłoszenie upadłości firmy, a nawet to nie gwarantuje umorzenia wszystkich zobowiązań. Zespół specjalistów z ProPrawni wkracza do gry zawsze wtedy, gdy upadek zarówno dużego przedsiębiorstwa, spółki czy zakładu, jak i niewielkiej firmy jednoosobowej jest nieunikniony.
Przeprowadzimy Cię przez szereg niezbędnych działań i udzielimy wsparcia w toku postępowania, zapraszamy do kontaktu!
Pomogliśmy już wielu przedsiębiorcom, którzy zastanawiali się, kiedy firma może ogłosić upadłość, jak złożyć wniosek o ogłoszeniu bankructwa oraz jak doprowadzić do umorzenia zobowiązań upadłego przedsiębiorcy. Dzięki wiedzy, a także doświadczeniu prawniczemu w prowadzeniu upadłości przedsiębiorstw w Polsce jesteśmy w stanie wskazać, czym różni się upadłość likwidacyjna a układowa, jak przebiega uproszczone postępowanie upadłościowe oraz co dzieje się z długami.
Zadłużenie polskich firm
- Ponad połowa z nich posiada zobowiązania względem banków i instytucji finansowych.
- Najbardziej zadłużone są działalności działające w branży handlowej i transportowej.
100
tyś
Zadłużonych
biznesów
7
mld
Kwota zadłużenia polskich przedsiębiorców
Upadłość firmy
Przedsiębiorstwo, które nie reguluje swoich zobowiązań lub zobowiązania te przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się z reguły nawet kilka miesięcy, jest niewypłacalne. Kryzys w postaci niewypłacalności wiąże się często ze stopniową utratą płynności finansowej, lecz większość przedsiębiorców zwleka ze wdrożeniem odpowiednich działań mających na celu sukcesywną spłatę należności wobec wierzycieli, myśląc, że to chwilowe i licząc na lepszą sytuację w najbliższym czasie.
Próby wyjścia z problemów finansowych mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację firmy, dlatego zamiast zwlekać, warto skorzystać z porady prawnika bądź doradcy upadłościowego. Ogłoszenie bankructwa (upadłości jednoosobowej firmy bądź przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników) jest zazwyczaj ostatecznym rozwiązaniem. Prowadzenie działalności gospodarczej w zależności od problemu może wiązać się z upadłością likwidacyjną, a także układową – sprawdź, jak możemy pomóc Tobie i Twojej firmie w oddłużeniu.
Upadłość likwidacyjna
Prowadzi do likwidacji majątku oraz zamknięcia prowadzonej działalności gospodarczej. Aby firma znalazła się w upadłości likwidacyjnej, musi utracić zdolność do regulowania wymagalnych zobowiązań.
Upadłość układowa
Umożliwia kontynuowanie prowadzonej działalności oraz stwarza szansę na uniknięcie bankructwa poprzez restrukturyzację zobowiązań w porozumieniu z wierzycielami. Zabezpiecza przed kierowaniem roszczeń w stosunku do Twojego majątku prywatnego.
Analiza prawno-finansowa
Analiza przyczyn upadłości pod kątem przyjęcia indywidualnego rozwiązania dla przedsiębiorcy. Umów się na spotkanie z ekspertem i sprawdź, jakie działania możemy podjąć w celu przeprowadzenia skutecznej upadłości Twojej firmy.
Upadłość likwidacyjna a układowa
Postępowanie upadłościowe likwidacyjne polega na spieniężeniu majątku dłużnika wchodzącego w skład upadłości i pozyskanie w ten sposób środków niezbędnych do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Koniecznością jest powołanie syndyka, który zajmie się sprzedażą i pozyskaniem funduszy, a przedsiębiorca zostaje pozbawiony jakiejkolwiek możliwości dysponowania majątkiem firmy w upadłości likwidacyjnej. Uzyskane fundusze dzielone są między wierzycieli według przygotowanego wcześniej planu.
Natomiast upadłość układowa prowadzona jest najczęściej w sytuacji, gdy przedsiębiorcy zależy na dalszej możliwości funkcjonowania firmy. Postępowanie upadłości układowej w firmie ma na celu zawarcie ugody z wierzycielami w toku postępowania upadłościowego. Po orzeczeniu przez sąd upadłości spółki z możliwością zawarcia układu przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia propozycji układowych zawierających zaspokojenie wierzycieli w większym stopniu niż przy upadłości likwidacyjnej przy jednoczesnym zachowaniu przedsiębiorstwa.
Kiedy firma może ogłosić upadłość?
Jednym z kluczowych pytań jest to, kiedy firma może ogłosić swoją upadłość. Spieszymy z odpowiedzią! Prawo zobowiązuje przedsiębiorcę do złożenia wniosku o ogłoszeniu upadłości firmy w terminie 30 dni od wejścia w stan niewypłacalności (czyli brak bieżących płatności swoich zobowiązań). Niezłożenie odpowiednich wniosków w terminie może skutkować wieloma konsekwencjami, jak na przykład pozbawieniem prawa do prowadzenia działalności gospodarczej bądź pełnienia jakichkolwiek funkcji zarządczych, dlatego kiedy zaczynają się pewne trudności w działaniu, najlepiej zwrócić się po pomoc specjalistów!
Przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego są:
- osoby fizyczne,
- osoby prawne,
-
jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadzące we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową, w tym:
a) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
b) proste spółki akcyjne,
c) spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej,
d) wspólnicy osobowych spółek handlowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
e) wspólnicy spółki partnerskiej.
Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie własnej działalności wiąże się z ogromnym stresem, odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Niestety, ale zakładając firmę, nie jest się w stanie przewidzieć niektórych niezależnych zmiennych, które w efekcie mogą przyczynić do tego, że przestanie ona na siebie zarabiać. Już w trakcie pojawienia się pierwszych problemów z wypłacalnością należy zgłosić się do nas po pomoc. Ogłoszenie upadłości firmy nie musi być końcem prowadzenia własnego biznesu! Przedstawimy wszystkie możliwe do spełnienia scenariusze, w tym również te związane z ogłoszeniem upadłości działalności gospodarczej (m.in. układowej). Zespół specjalistów wskaże najlepsze działania prawne związane z upadłością dla firmy transportowej, handlowej czy budowlanej – pomożemy każdemu biznesowi!
Upadłość działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy – skuteczna pomoc
Ogłoszenie upadłości firmy dotyczy nie tylko spółek oraz większych podmiotów. W ostatnim czasie mogliśmy się przekonać, jak bardzo nieprzewidywalny potrafi być rynek, co jest szczególnie dotkliwe dla małych przedsiębiorstw. Ogłoszenie upadłości firmy jednoosobowej wiąże się z niewywiązaniem się z obietnic wobec klientów, a także z długami wobec wierzycieli – to dla każdego ogromny stres.
Stan niewypłacalności takiej działalności gospodarczej doprowadza często do utraty całego, indywidualnego majątku. Upadłość gospodarcza firmy to także zawodowy cios, z którym przedsiębiorcy nie umieją sobie poradzić, dlatego warto skorzystać z pomocy, aby móc skutecznie przejść przez proces postępowania upadłościowego. Nie warto zwlekać – działanie na ostatnią chwilę pozbawia nas wielu możliwości, dlatego szybki kontakt z Twojej strony, a także szczegółowa analiza pozwolą nam na opracowanie najlepszego planu!
Umów się na 30-minutowe spotkanie z ekspertem
Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.
Przedsiębiorco – jesteś w dobrych rękach!
Zapewne każdy przedsiębiorca, którego firma staje się niewypłacalna, zadaje sobie pytanie, czy długi nie są zbyt duże, a kredyty nie będą przeszkadzać w procesie ogłoszenia upadłości zarówno jeśli jest to duże przedsiębiorstwo, jak i firma jednoosobowa. Postępowanie upadłościowe firmy a zobowiązania, czy to w postaci kredytów bankowych, czy pożyczek, są utrudnieniem. Aczkolwiek z naszej strony zawsze dokładamy wszelkich starań, aby ogłoszenie upadłości dłużnika wiązało się również z możliwie jak największym zmniejszeniem zadłużenia. Co więcej, nie ograniczamy się wyłącznie do likwidacji upadłościowej jednoosobowej działalności gospodarczej, lecz także obsługujemy duże zakłady, przedsiębiorstwa, spółki, w tym komandytowe, z o.o. lub akcyjne.
Zdajemy sobie sprawę, że upadłość gospodarcza dla przedsiębiorcy niezależnie, czy jednoosobowego, czy zatrudniającego wielu pracowników, może być trudnym przeżyciem, dlatego oferujemy kompleksową pomoc w bezproblemowym przejściu tego nieuniknionego procesu. Każdej firmie w stanie upadłości likwidacyjnej pomagamy rozliczać się z wierzycielami i zaplanować racjonalną drogę do uwolnienia się od zobowiązań finansowych. Z naszą pomocą ogłoszenie upadłości nie będzie straszne! Przedstawimy najskuteczniejszy plan działania, a także będziemy wspierać Cię na każdym etapie postępowania upadłościowego. Skontaktuj się z nami jak najszybciej, omówimy Twoją sytuację!
Artykuły które mogą Cie zainteresować!
Biznes
Czym jest wstępny plan restrukturyzacyjny?
Zmiana prawa restrukturyzacyjnego polegająca na wprowadzeniu do postępowania o zatwierdzenie układu rozwiązań znanych uproszczonemu postępowaniu restrukturyzacyjnemu (UPR) przyczyniła się do jeszcze większego zainteresowania przedsiębiorców tą
Biznes
Wszystko, co należy wiedzieć na temat upadłości firmy
Polskie firmy, nawet te działające od lat na rynku, bardzo często borykają się z problemami finansowymi. W wielu przypadkach trudności te dochodzą do poziomu uniemożliwiającego
Biznes
Co warto zrobić przed wejściem Polskiego Ładu?
Wchodzące od 1 stycznia 2022 r. przepisy, które nazwane są „Polskim Ładem” dokonają rewolucji w praktycznie każdej sferze otaczającego nas życia. Najmocniej oczywiście dotkną przedsiębiorców,