fbpx
Restrukturyzacja firm admin7489 6 lutego 2020
Postępowanie o zatwierdzenie układu

Co to jest restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja działalności gospodarczej jest procesem wyspecjalizowanych działań, które mają zapobiec ogłoszeniu upadłości firmy. Polega ona na zawarciu ugody z wierzycielami, oczywiście po przedstawieniu planów restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Ponadto takie działania pozwalają chronić przedsiębiorcę, a także jego majątek. Jest to jedno z wyjść, gdy w grę wchodzi niewypłacalność firmy lub gdy przewidujesz, że niebawem pojawią się poważne problemy finansowe. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy jednoosobowej, czy zarządzasz spółką jawną, w przypadku kłopotów finansowych warto zwrócić się po pomoc do specjalisty i w odpowiednim czasie przeprowadzić restrukturyzację, aby uniknąć upadłości firmy.
https://proprawni.pl/wp-content/uploads/2021/11/profilowe-piotrek-1.jpg

Restrukturyzacja firm – ratunek na niewypłacalność firm

Jeśli masz dosyć zastanawiania się, co to jest restrukturyzacja przedsiębiorstw, od czego zacząć i jak się tym zająć, żeby pojawiły się efekty – dobrze trafiłeś! Pomoc zadłużonym firmom jest nam dobrze znana! Nie musisz obawiać się nieznajomości prawa, wesprzemy Cię na każdym etapie. W ramach działań związanych z restrukturyzacją działalności gospodarczej kancelaria restrukturyzacyjna powinna przygotować nowy plan spłaty zobowiązań – takie postępowanie stanowi pomoc zadłużonym firmom. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala na wstrzymanie działania komorników skarbowych i sądowych. Restrukturyzacja zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek osobowych (np. spółki jawnej) pozwala na odzyskanie płynności finansowej poprzez odblokowanie środków na bieżącą działalność gospodarczą (obniżenie zadłużenia przedsiębiorstw). Restrukturyzacja firmy umożliwia również dalszą możliwość zarabiania. By świadczyć usługi restrukturyzacyjne w firmie konieczna jest znajomość prawa restrukturyzacyjnego. Pomocna może okazać się więc nasza kancelaria, której przedmiotem działania jest właśnie restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw.

Restrukturyzacja zadłużenia firmy

Jak oddłużyć firmę? Restrukturyzacja wierzytelności firm to sposób na redukcję zadłużenia – obniżenie salda zobowiązań wobec banków, urzędu skarbowego oraz kontrahentów. Możliwe jest obniżenie zadłużenia przedsiębiorstwa (firmy jednoosobowej, jak również zatrudniającej dużą liczbę pracowników) nawet o kilkadziesiąt procent. Restrukturyzacja może dotyczyć firmy transportowej, budowlanej, a także działającej w handlu – nie ma żadnych ograniczeń w tym aspekcie!
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest przeznaczona nie tylko dla jednoosobowej działalności gospodarczej, ale również spółek osobowych: spółki jawnej, komandytowej, a także komandytowo-akcyjnej. W przypadku spółki cywilnej restrukturyzacja dotyczy tylko jej poszczególnych wspólników posiadających status przedsiębiorcy.
URATUJ SWÓJ BIZNES

Jak oddłużyć firmę?

W celu oddłużania należy podjąć czynności prawne i faktyczne, które mają przywrócić firmie zdolność do wykonywania zobowiązań przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Jednym z pierwszych kroków prawnika pomagającego przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia firm będzie wysłanie wniosku do Krajowego Rejestru Zadłużonych celem ukazania się obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego – z tą chwilą przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed wierzycielami prowadzącymi egzekucje. Następnie doradca restrukturyzacyjny przygotowuje plan restrukturyzacyjny stanowiący merytoryczną bazę całego postępowania. Zasadniczym celem jego przygotowania jest umożliwienie wierzycielom dokonania analizy propozycji restrukturyzacji w kontekście ich wykonalności, stopnia ryzyka oraz stopnia zgodności z kondycją firmy. Plan restrukturyzacji przedsiębiorstw zawiera przede wszystkim propozycje układowe, które zostaną złożone wierzycielom wraz z kartami do głosowania nad układem. Układ w niniejszym postępowaniu zostanie przyjęty, o ile za jego przyjęciem wypowie się większość wierzycieli uprawnionych do głosowania nad nim, mających łącznie co najmniej ⅔ sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Jeżeli firma uzyska od swoich wierzycieli wymaganą liczbę głosów, układ „wchodzi w życie”.

Najważniejsze korzyści postępowania restrukturyzacyjnego:

  • wstrzymanie egzekucji komorniczych nawet w kilka dni,
  • ochrona przed egzekucją na kilka lat,
  • zakaz wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych,
  • obniżenie salda zadłużenia nawet o 50%,
  • przywrócenie możliwości zarabiania,
  • ochrona majątku,
  • zakaz ustanawiania hipotek przymusowych,
  • zawieszenie płatności rat kredytowych.

Jakie wyróżnia się postępowania restrukturyzacyjne?

ProRestrukturyzacja

01

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Do 1 grudnia 2021 r. występujące pod nazwą „uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne”. Najbardziej dostępna forma restrukturyzacji. Jest to restrukturyzacja uproszczona, która pozwala na usprawnienie całego procesu.
02

Postępowanie układowe

Restrukturyzacja w postaci postępowania układowego przewidziana jest dla dłużników, wobec których prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne. Postępowanie układowe pozwala dłużnikowi na zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzycieli. W niektórych przypadkach możliwe jest przyspieszone postępowanie układowe.
03

Postępowanie sanacyjne

Jest to postępowanie restrukturyzacyjne o szczególnym charakterze. Z reguły sanacyjne postępowanie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców będących w poważnym kryzysie finansowym. Gdy kłopoty finansowe przerastają, wtedy warto rozważyć restrukturyzację sanacyjną.

Restrukturyzacja działalności gospodarczej – ratunek przed upadłością

Postępowanie restrukturyzacyjne zarówno sanacyjne, układowe, jak i o zatwierdzenie układu może dotyczyć praktycznie wszystkich przedsiębiorców. Oddłużanie przedsiębiorstw to opcja restrukturyzacji dla firmy jednoosobowej, spółki z o.o., jawnej, akcyjnej, a także cywilnej. Jest to rozwiązanie zarówno dla dużej firmy transportowej, jak i małego sklepu spożywczego. Prawo restrukturyzacyjne mówi, że z postępowania restrukturyzacyjnego może skorzystać każda firma, która znajduje się w stanie niewypłacalności lub czuje, że istnieje duża szansa, że taki stan się niedługo pojawi. Restrukturyzacje firm mogą dotyczyć zupełnie różnych form zadłużeń. Są uznawane za deskę ratunkową, która chroni przed ogłoszeniem upadłości, ponieważ ich celem jest przywrócenie przedsiębiorstwom możliwości zarabiania, a także ochrona majątku. Musisz jednak pamiętać, że w takich sytuacjach najważniejszy jest czas! Im szybciej zaczniesz działać, tym więcej można zyskać. Oddłużanie przedsiębiorstwa to jednak nie wszystko, ważne jest także, aby ochronić majątek i zminimalizować swoje zobowiązania. Postępowanie restrukturyzacyjne to jedyne słuszne rozwiązanie dla firm w kryzysie. Zadzwoń, a porozmawiamy o Twojej sytuacji!

Co mówią o nas klienci?

Arkadiusz Godlewski
Arkadiusz Godlewski
2022-11-07
profesjonalna obsługa i wsparcie w procesie, który nigdy nie jest łatwy dla żadnej firmy. Jeśli ktoś będzie potrzebował takiego wsparcia prawnego - polecam!
Barbara Toczek
Barbara Toczek
2022-10-18
Było mi dane skorzystać z usług firmy już jakiś czas temu . Jestem bardzo zadowolona pełen profesjonalizm, obsługa i podejście do klienta naprawdę na wysokim poziomie .Gorąco polecam .
Aneta Sopata
Aneta Sopata
2022-10-17
Fantastyczna, profesjonalna obsługa. Ludzie z ogromną wiedzą. Trafiłam z polecenia i będę szczerze polecać dalej, żeby jak najwięcej osób skorzystało z ich doświadczenia.
Anna Kazior
Anna Kazior
2022-09-20
Polecam, świetna firma , czuję się zaopiekowana, wsparcie na każdym etapie
Monika Ciesielska
Monika Ciesielska
2022-07-16
Polecam. Firma godna polecenia. Dziękuję p. Klaudii spotkałam ją w najgorszym i najcięższym dla mnie okresie. Wyciągnęli pomocna dłoń i okazali wiele wsparcia i zrozumienia a to w dzisiejszych czasach cechy na wagę złota. Bardzo dziękuję.
lena niemiec
lena niemiec
2022-07-15
Bardzo profesjonalne podejście. Pani Klaudia i reszta zespołu, wyczerpują dosłownie wszystkie możliwości, aby sprawę wyprowadzić na prostą. Szczerze polecam. Bardzo dobry kontakt i opieka. Dziękuję.
Stanisław Kołaczyk
Stanisław Kołaczyk
2022-06-30
Miła i sympatyczna obsługa
Tomasz Kozuba
Tomasz Kozuba
2022-05-17
Fachowe doradztwo, świetny zespół!
Angelika
Angelika
2022-01-12
Dziękuje za pełen profesjonalizm! Sprawnie, bezproblemowo i w miłej atmosferze odbyło się zrestrukturyzowanie mojej firmy odzieżowej. Jestem bardzo zadowolona z efektów. Z czystym sercem polecam usługi kancelarii!
igor architekt
igor architekt
2022-01-12
Bardzo miła i profesjonalna Porada. Pozdrawiam
Umów się na spotkanie z ekspertem

Odbierz bezpłatną analizę sytuacji prawno-finansowej dla Ciebie lub Twojej firmy.

    Restrukturyzacja działalności gospodarczej, spółki jawnej, akcyjnej