Co to jest restrukturyzacja firmy?
Gdy w grę wchodzi niewypłacalność firm lub gdy przewidujesz, że niebawem pojawią się poważne problemy finansowe, skutecznym rozwiązaniem może być wówczas postępowanie restrukturyzacyjne.
Dzięki restrukturyzacji możliwe jest chronienie przedsiębiorcy, a także jego majątku. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala na wstrzymanie działania komorników skarbowych i sądowych. W ramach działań związanych z restrukturyzacją działalności gospodarczej kancelaria restrukturyzacyjna powinna przygotować nowy plan spłaty zobowiązań – takie postępowanie stanowi pomoc zadłużonym firmom. Restrukturyzacja, zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółek osobowych (np. spółki jawnej) pozwala na odzyskanie płynności finansowej poprzez odblokowanie środków na bieżącą działalność gospodarczą (obniżenie zadłużenia przedsiębiorstw). Restrukturyzacja firmy umożliwia również dalszą możliwość zarabiania. By świadczyć usługi restrukturyzacyjne w firmie konieczna jest znajomość prawa restrukturyzacyjnego. Pomocna może okazać się więc kancelaria, której przedmiotem działania jest właśnie restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorstw.
Restrukturyzacja zadłużenia firmy
Jak oddłużyć firmę? Restrukturyzacja wierzytelności firm to sposób na redukcję zadłużenia – obniżenie salda zobowiązań wobec banków, urzędu skarbowego oraz kontrahentów. Możliwe jest obniżenie zadłużenia przedsiębiorstwa (firmy jednoosobowej, jak również zatrudniającej dużą liczbę pracowników) nawet o kilkadziesiąt procent. Restrukturyzacja może dotyczyć firmy transportowej, budowlanej, a także działającej w handlu – nie ma żadnych ograniczeń w tym aspekcie!
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest przeznaczona nie tylko dla jednoosobowej działalności gospodarczej, ale również spółek osobowych: spółki jawnej, komandytowej, a także komandytowo-akcyjnej. W przypadku spółki cywilnej restrukturyzacja dotyczy tylko jej poszczególnych wspólników posiadających status przedsiębiorcy.
Jak oddłużyć firmę?
W celu oddłużania należy podjąć czynności prawne i faktyczne, które mają przywrócić firmie zdolność do wykonywania zobowiązań przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Jednym z pierwszych kroków prawnika pomagającego przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia firm będzie wysłanie wniosku do Krajowego Rejestru Zadłużonych celem ukazania się obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego – z tą chwilą przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed wierzycielami prowadzącymi egzekucje. Następnie doradca restrukturyzacyjny przygotowuje plan restrukturyzacyjny stanowiący merytoryczną bazę całego postępowania. Zasadniczym celem jego przygotowania jest umożliwienie wierzycielom dokonania analizy propozycji restrukturyzacji w kontekście ich wykonalności, stopnia ryzyka oraz stopnia zgodności z kondycją firmy. Plan restrukturyzacji przedsiębiorstw zawiera przede wszystkim propozycje układowe, które zostaną złożone wierzycielom wraz z kartami do głosowania nad układem. Układ w niniejszym postępowaniu zostanie przyjęty, o ile za jego przyjęciem wypowie się większość wierzycieli uprawnionych do głosowania nad nim, mających łącznie co najmniej ⅔ sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Jeżeli firma uzyska od swoich wierzycieli wymaganą liczbę głosów, układ „wchodzi w życie”.
Najważniejsze korzyści postępowania restrukturyzacyjnego:
- wstrzymanie egzekucji komorniczych nawet w kilka dni,
- ochrona przed egzekucją na kilka lat,
- zakaz wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych,
- obniżenie salda zadłużenia nawet o 50%,
- przywrócenie możliwości zarabiania,
- ochrona majątku,
- zakaz ustanawiania hipotek przymusowych,
- zawieszenie płatności rat kredytowych.
Jakie wyróżnia się postępowania restrukturyzacyjne?
ProRestrukturyzacja
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Do 1 grudnia 2021 r. występujące pod nazwą „uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne”. Najbardziej dostępna forma restrukturyzacji. Jest to restrukturyzacja uproszczona, która pozwala na usprawnienie całego procesu.
Postępowanie układowe
Restrukturyzacja w postaci postępowania układowego przewidziana jest dla dłużników, wobec których prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne. Postępowanie układowe pozwala dłużnikowi na zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzycieli. W niektórych przypadkach możliwe jest przyspieszone postępowanie układowe.
Postępowanie sanacyjne
Jest to postępowanie restrukturyzacyjne o szczególnym charakterze. Z reguły sanacyjne postępowanie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców będących w poważnym kryzysie finansowym. Gdy kłopoty finansowe przerastają, wtedy warto rozważyć restrukturyzację sanacyjną.
Postępowanie restrukturyzacyjne zarówno sanacyjne, układowe, jak i o zatwierdzenie układu może dotyczyć praktycznie wszystkich przedsiębiorców. Oddłużanie przedsiębiorstw to opcja restrukturyzacji dla firmy jednoosobowej, spółki z o.o., jawnej, akcyjnej, a także cywilnej. Jest to rozwiązanie zarówno dla dużej firmy transportowej, jak i małego sklepu spożywczego. Prawo restrukturyzacyjne mówi, że z postępowania restrukturyzacyjnego może skorzystać każda firma, która znajduje się w stanie niewypłacalności lub czuje, że istnieje duża szansa, że taki stan się niedługo pojawi. Restrukturyzacje firm mogą dotyczyć zupełnie różnych form zadłużeń. Są uznawane za deskę ratunkową, która chroni przed ogłoszeniem upadłości, ponieważ ich celem jest przywrócenie przedsiębiorstwom możliwości zarabiania, a także ochrona majątku.
Co mówią o nas klienci?
Odbierz bezpłatną analizę sytuacji prawno-finansowej dla Ciebie lub Twojej firmy.