fbpx
Układ konsumencki admin7489 17 listopada 2021
upadłość gospodarcza

Restrukturyzacja długów dla konsumenta

Posiadasz majątek, którego nie chcesz stracić w procesie upadłościowym? Z pomocą przychodzi układ konsumencki. Jest to zabieg pomagający uniknąć dotkliwych konsekwencji finansowych, pozwalając na oddłużenie bez utraty majątku. Podstawowym działaniem jest tzw. układowa restrukturyzacja długów osoby prywatnej. Czynność ta jest konieczna podczas postępowania upadłościowego układowego, np. w wyniku niewypłacalności działalności gospodarczej klienta. W ten sposób można zawrzeć upadłość układową z równoczesnym zgłoszeniem wierzytelności – dzięki niej spłata długów nie musi wiązać się z poświęceniem swojego majątku.

Układ konsumencki pomaga maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości prawne, pozwalające na bezpieczne oddłużanie bez ryzyka utraty dorobku życia. Restrukturyzacja długów dla konsumenta to jedna z najczęściej udzielanych przez zespół ProPrawnych form pomocy – z tego względu posiadamy spore doświadczenie w prowadzeniu postępowania układowego. Celem zawarcia układu jest zatrzymanie majątku i sporządzenie takiej umowy z wierzycielami, która pozwoli realnie spłacić zadłużenie w dogodny sposób. Co istotne, dług jest w części umarzany, a w czasie realizacji układu wierzyciel nie może wszcząć egzekucji z majątku.

Proces osiągnięcia układu konsumenckiego

Postępowanie w sprawie zawarcia układu rozpoczyna się złożeniem stosownego wniosku, a kończy zatwierdzeniem przez sąd układu z wierzycielami. Z chwilą zwołania zgromadzenia wierzycieli sąd może wstrzymać likwidację majątku upadłego. Jest to najważniejszy cel układu konsumenckiego – uniknięcie likwidacji majątku upadłego. Natomiast zobowiązania spłacane są na warunkach przyjętego układu. Układ może być zawarty, jeżeli opowie się za nim większość wierzycieli głosujących, posiadających co najmniej 2/3 sumy wierzytelności przysługujących głosującym wierzycielom (większość kapitałowa).

Zapisz się na konsultację – przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepszy sposób na wyjście z zadłużenia, m.in. poprzez ogłoszenie upadłości układowej.

Umów się na spotkanie z ekspertem

Odbierz bezpłatną analizę sytuacji prawno-finansowej dla Ciebie lub Twojej firmy.

    Restrukturyzacja długów dla konsumenta – oddłużanie bez utraty majątku