fbpx
Branża budowlana – zawarcie układu z wierzycielami | case study Piotr Witkowski 30 stycznia 2024

Branża budowlana – zawarcie układu z wierzycielami | case study

Branża budowlana w ostatnim czasie przechodziła bardzo trudny czas. Jak donosi Polski Związek Pracodawców Budownictwa, rok 2022 uznawany był za jeden z najtrudniejszych w historii dla tego sektora od lat 90. XX wieku. Z czym mierzą się przedsiębiorcy z tego sektora oraz jak pomogliśmy jednemu z klientów, który skorzystał z naszych usług? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Uwolnienie gospodarki po pandemii Covid-19 napawało ogromną nadzieją, która niestety trwała krótko. Wojna przy naszej granicy sprawiła, że w branży budowlanej doszło do ogromnych zawirowań. Na początku główny problem opierał się na braku pracowników narodowości ukraińskiej, którzy z dnia na dzień powrócili do swojego kraju. Następnie w związku z zamknięciem dostaw przez wschodnią granicę, ceny materiałów budowlanych panicznie skoczyły do góry. Gdyby tego było mało, skokowo zaczęła rosnąć inflacja, niosąc za sobą szereg konsekwencji tj. jeszcze wyższe ceny materiałów, wyższe koszty obsługi leasingów i kredytów, a także wzrost „najniższej krajowej”, który dla przedsiębiorców wiąże się również z dodatkowymi kosztami.

Klient, który do nas trafił we wrześniu 2023 roku prowadzi firmę właśnie w branży budowlanej, w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, od ponad 8 lat. Problemy z płynnością finansową zaczęły się na przełomie 2022 i 2023 roku, kiedy to obsługa bieżących zobowiązań bankowych zwiększyła się prawie dwukrotnie, a ceny paliw i materiałów budowlanych poszły skokowo w górę. W momencie dokonania obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, wysokość wszystkich zobowiązań wynosiła 373 851,87 zł w podziale na 9 wierzycieli. Wartość majątku klienta oscylowała w granicy 160 800,00 zł.

Po dogłębnej analizie przedsiębiorstwa klienta ustalono, że postępowanie o zatwierdzenie układu będzie odpowiednim rozwiązaniem, które pozwoli na poprawę płynności finansowej w firmie. Doradca restrukturyzacyjny ocenił ryzyko niezatwierdzenia układu na bardzo niskie, co związane było z korzystną strukturą zobowiązań oraz wartością majątku nieprzekraczającą salda zobowiązań do spłaty. Warto jednak dodać, że aby układ nie był zakwestionowany przez sąd, warunki spłaty wierzytelności nie mogą być krzywdzące dla wierzycieli. Znamy bowiem wiele sytuacji, w których pomimo przyjęcia układu przez nadzorcę, sąd oddala wniosek z powodu pokrzywdzenia wierzycieli.
Efekty, jakie udało się uzyskać dla klienta to oprócz standardowych plusów takich jak wstrzymanie miesięcznych płatności na czas trwania postępowania czy objęcie ochroną majątku klienta, to również wynegocjowanie nowych warunków spłaty zobowiązań. U klienta udało się umorzyć 15% kapitału (z 373 851,87 zł do spłaty pozostało 318 931,64 zł) oraz wszelkie przyszłe noty odsetkowe i opłaty poboczne, których na ten moment nie można dokładnie wyliczyć, w związku ze zmiennym oprocentowaniem. Można stwierdzić, że klient otrzymał kredyt bez żadnego oprocentowania – do spłaty będzie miał tylko kwotę, która została wynegocjowana i przegłosowana przez wierzycieli, doprowadzając do zatwierdzenia układu.

Klient zacznie wykonywać układ po prawomocnym zatwierdzeniu przez sąd, więc dopóki to się nie wydarzy, bieżące spłaty zobowiązań nadal będą wstrzymane. Jest to czas, który warto wykorzystać na poczynienie działań mających na celu rozwój biznesu np. zwiększenie liczby zleceń, rozwój pracowników czy poczynienie inwestycji w maszyny, które pozwolą wykonywać inne prace budowlane, zwiększając tym samym wachlarz usług firmy.

Jeśli Twoja firma również potrzebuje wsparcia w zakresie restrukturyzacji firmy, zapraszamy do kontaktu mailowego kontakt@proprawni.pl lub pod numerem 537 017 117. Nasi doradcy przeanalizują sytuację i sprawdzą, jak najlepiej możemy przeprowadzić postępowanie w Twojej firmie.