fbpx
Co warto zrobić przed wejściem Polskiego Ładu? Piotr Witkowski 29 grudnia 2021

Co warto zrobić przed wejściem Polskiego Ładu?

Wchodzące od 1 stycznia 2022 r. przepisy, które nazwane są „Polskim Ładem” dokonają rewolucji w praktycznie każdej sferze otaczającego nas życia. Najmocniej oczywiście dotkną przedsiębiorców, których czekać będą poważne zmiany. Aby odpowiednio się do nich przygotować, warto skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy na bieżąco śledzą zmiany i są w stanie przygotować odpowiednią strategię by skorzystać, a nie stracić na Polskim Ładzie.

Co mogę zrobić w związku z Polskim Ładem?

Kancelaria ProPrawni udziela przedsiębiorcom zarówno wsparcia, jak i pomaga wdrażać odpowiednie zmiany prawno-podatkowe. Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, które od razu nasuwają się po analizie przepisów Polskiego Ładu:

  • Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i Twój małżonek/Twoja małżonka również – rozważ, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie założenie sp. z o.o.
  • Zapłać składkę zdrowotną w grudniu, bo od stycznia składki zdrowotnej nie odliczymy od podatku
  • Jeżeli jesteś programistą, inżynierem, architektem lub specjalistą IT – zmień rozliczenie z podatku liniowego na ryczałt
  • Pamiętaj o nowych ulgach podatkowych, które wchodzą z nowym rokiem – masz możliwość odliczenia 1 mln zł kosztów poniesionych na wydatki związane z ekspansją, takie jak: uczestnictwo w targach, działania promocyjno-informacyjne, dostosowanie opakowań.
  • Jesteś członkiem zarządu? Od nowego roku będziesz płacił obowiązkową składkę zdrowotną – zamknij swoją spółkę, jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej.
  • Jeśli zamierzasz wykupić z leasingu samochód do celów prywatnych, warto zrobić to jeszcze w 2021 roku. Od 2022, zwolnienie ze spłaty podatku dochodowego od sprzedaży będzie przysługiwało dopiero po 6 latach od dnia wykupu auta!
  • Od nowego roku składka zdrowotna liczona będzie od dochodów. Jeżeli zamierzasz sprzedać samochód lub komputer, z którego otrzymasz dochód, najlepiej zrób to przed nowym rokiem.

To tylko kilka z rozwiązań, które można wprowadzić „na już”. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i często w zależności od konkretnego przypadku, lepsze będą jeszcze inne rozwiązania. W tym celu, zapraszamy do skorzystania z konsultacji z jednym z ekspertów kancelarii ProPrawni.

Zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu następować będą na wielu płaszczyznach – m.in. w podatku dochodowym od osób fizycznych, czy prawnych; w ordynacji podatkowej, w podatku od towarów i usług, w systemie ubezpieczeń społecznych, czy w prawie przedsiębiorców. Sprawdź więc, które zmiany dotyczą Ciebie!