Umów się na 30-minutowe spotkanie z ekspertem! Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.

Restrukturyzacja bankowa, a postępowanie o zatwierdzenie układu

Restrukturyzacja to proces strategiczny i operacyjny, który obejmuje planowane zmiany w strukturze, funkcjonowaniu i zarządzaniu przedsiębiorstwem, a więc z definicji jest procesem nadrzędnym i wielopłaszczyznowym. Ma on na celu adaptację organizacji do zmieniających się warunków rynkowych, poprawę wydajności czy zwiększenie konkurencyjności. Jego konieczność może również wynikać ze zmian w najbliższym otoczeniu przedsiębiorstwa lub być uwarunkowana wewnętrznie. Restrukturyzacja jest zatem swoistym przeorganizowaniem przedsiębiorstwa w kontekście struktury organizacyjnej, procesów biznesowych czy strategii kosztowej. Często strategię restrukturyzacyjną opiera się na optymalizowaniu procesów już zachodzących w przedsiębiorstwie w odniesieniu do jego zdolności do generowania zysku.

Jednym z elementów takiego przeorganizowania, często niezbędnym dla dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa, jest zwiększenie cash flow oraz zmniejszenie kosztu finansowania zewnętrznego (pośredniego i bezpośredniego).

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jako jedna z form postepowania restrukturyzacyjnego daje przedsiębiorstwu możliwość modyfikacji swojej struktury zadłużenia poprzez zawarcie układu z jego wierzycielami. Z punktu widzenia strategii rozwoju przedsiębiorstwa PoZU daje rzeczy najważniejsze – czas potrzebny na wdrożenie dalszych, koniecznych zmian oraz zwiększenie zdolności płatniczych poprzez wynikający z przepisów prawa restrukturyzacyjnego brak obowiązku regulowania wierzytelności objętych układem. Postępowanie o zatwierdzenie układu z reguły dotyczy całości wierzytelności przedsiębiorstwa, jest zatem kompleksowym rozwiązaniem pozwalającym na nowo, często na lepszych niż obecnych warunkach, ułożyć jego strukturę wierzytelności.
Jest to zasadnicza różnica pomiędzy PoZU a tak zwaną „restrukturyzacją bankową”, czy będąc bardziej precyzyjnym – restrukturyzacją jednego lub kilku zobowiązań wobec tego samego podmiotu, w tym przypadku banku. Zazwyczaj takie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla samego banku, a przeprowadzone odpowiednio wcześniej pozwala na uniknięcie ryzyka tworzenia się kosztownych rezerw związanych z działalnością banków wymaganych przez ustawodawcę.
Dla przedsiębiorstwa „restrukturyzacja bankowa” z reguły oznacza kosztowne odroczenie płatności o kilka miesięcy, ponieważ będzie ono musiało ponieść koszt odsetkowy wydłużonego czasu kredytowania oraz bardzo często koszty około kredytowe, takie jak aneks do umowy, opłatę manipulacyjną i inne. Zdarzają się oczywiście propozycje zakładające umorzenie części zobowiązania, lecz należą one do zdecydowanej rzadkości.
O ile takie rozwiązanie w krótkim okresie poprawia płynność przedsiębiorstwa i chwilowo oddala groźbę działań egzekucyjnych, to w dłuższym okresie zwiększa prawdopodobieństwo jeszcze poważniejszych problemów przedsiębiorstwa. Nie należy zapominać, że taka ugoda z bankiem nie rozwiązuje kwestii innych wierzycieli przedsiębiorstwa i może, choć nie musi, być przyczyną pętli kredytowej w którą przedsiębiorstwo może wpaść.
Ugoda z bankiem jest racjonalna, jeśli bank jest jedynym lub najbardziej istotnym wierzycielem, w innym przypadku wskazane jest rozwiązanie bardziej kompleksowe.

Poznaj nasze case study!

Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.

Jaką formę działalności prowadzisz?

Dane kontaktowe

Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.

Jaką formę działalności prowadzisz?