Umów się na 30-minutowe spotkanie z ekspertem! Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.

Wszystko, co należy wiedzieć na temat upadłości firmy

Polskie firmy, nawet te działające od lat na rynku, bardzo często borykają się z problemami finansowymi. W wielu przypadkach trudności te dochodzą do poziomu uniemożliwiającego dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Powyższa sytuacja to jeden z wielu scenariuszy mogących doprowadzić do upadłości firmy. Czym jest upadłość? Jakie są jej rodzaje? O tym i nie tylko przeczytasz w poniższym artykule.

Kiedy ogłasza się upadłość przedsiębiorstwa?

Najczęściej upadłość firmy wynika z przyczyn finansowych — oznacza to, że firma nie nadąża ze spłatami zobowiązań, a ich wartość przewyższa wpływy przedsiębiorstwa. Firmy mogą także upaść z powodu przestępstw finansowych popełnionych przez ich przedstawicieli, np. poprzez wypłacanie sobie nadmiernych wynagrodzeń lub ukrywanie majątku. Ogłoszenie upadłości może mieć także związek z nieudanymi inwestycjami.
Aby wyjaśnić procedury prawne związane z upadłością firmy, niezbędna jest pomoc profesjonalisty. W przypadku polskich firm to sąd okręgowy wydaje odpowiednie postanowienia wyjaśniające całą sytuację.

Upadłość likwidacyjna i układowa

Istnieją dwa rodzaje procedur upadłościowych. Mowa tutaj o upadłości likwidacyjnej i układowej.
Pierwsza z nich zawsze kończy się całkowitym rozwiązaniem firmy. W celu rozpoczęcia procedury upadłości likwidacyjnej konieczne jest powołanie syndyka. Jest to osoba, która ma obowiązek kontrolować wszystkie aktywa i zarządzać pełnymi finansami. Po zatwierdzeniu wniosku o likwidację przez sąd syndyk dokonuje wyceny wszystkich aktywów przedsiębiorstwa, a następnie przeprowadza ich aukcję, aby odzyskać maksymalną ilość pieniędzy dla pokrzywdzonych wierzycieli. Środki z aukcji przekazywane są do sądu, który dzieli je zgodnie z procedurami prawa upadłościowego.
Z kolei upadłość układowa polega na negocjowaniu przez firmę nowych warunków umowy z wierzycielami. Mogą one dotyczyć np. spłacenia niższej kwoty, niż wynikałoby to z poprzednich ustaleń. Ten rodzaj upadłości jest często bardziej elastyczny, gdyż przedsiębiorstwa mogą uzyskać więcej czasu na spłatę zadłużeń, a co za tym idzie, mogą zająć się innymi problemami. Warto wspomnieć, że ten typ upadłości jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na dalszym funkcjonowaniu firmy.
Podsumowując, w przypadku upadłości firmy istnieją dwie możliwości jej wykonania. Jednak są to procesy skomplikowane i żmudne, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnych doradców. Warto także regularnie sprawdzać finanse firmy i reagować na przesłanki sygnalizujące problemy. Dzięki temu istnieje szansa na zapobieżenie upadkowi firmy.

Poznaj nasze case study!

Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.

Jaką formę działalności prowadzisz?

Dane kontaktowe

Odbierz bezpłatną analizę pod kątem restrukturyzacji Twojej firmy.

Jaką formę działalności prowadzisz?