fbpx
Biznes w czasach inflacji – restrukturyzacja jako koło ratunkowe Piotr Witkowski 2 stycznia 2023

Biznes w czasach inflacji – restrukturyzacja jako koło ratunkowe

spotkanie biznesowe

Kryzys spowodowany wzrostem inflacji, sytuacją w Ukrainie, a także związany z zerwaniem łańcuchów dostaw ma niestety bardzo negatywny wpływ na gospodarkę. Może on dotknąć małe, średnie, jak również duże biznesy. Co więcej, aktualnie żadna branża nie może czuć się w pełni bezpiecznie. Z czym muszą mierzyć się więc firmy działające na rynku polskim? Przede wszystkim ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności, a także kredytowania. W tym wpisie blogowym podpowiemy, co należy zrobić w tak trudnej sytuacji gospodarczej, aby uchronić przedsiębiorstwo przed ogłoszeniem bankructwa.

Firma w kryzysie – co zrobić?

Niestety, ale w 2022 roku przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z rekordowymi cenami energii czy paliw, bardzo wysokimi stopami procentowymi oraz stale rosnącą inflacją. Co najgorsze, sytuacja ta na pewno nie ustabilizuje się wraz z nadejściem 2023 r. – prognozy są nawet jeszcze gorsze. Pojawiają się więc w głowie takie pytania jak: „czy mój biznes przetrwa”, „jak zapłacę rachunki” lub „co zrobić, aby utrzymać się na rynku i mimo wszystko nie zamykać działalności”. Niepewność ta potęguje tylko frustrację, stres oraz brak jakichkolwiek chęci do pracy. Obecnie obserwujemy coraz większy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw, czyli utracenie przez nie zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Co należy zrobić w tym wypadku? Doskonałe rozwiązanie stanowi restrukturyzacja firm, gdyż zapewnia ochronę przed ogłoszeniem upadłości. Na czym tak właściwie polega? To złożony proces, podczas którego przeprowadza się zmiany w aktywach, pasywach lub w organizacji firmy, co z kolei pozwala na zawarcie korzystnego układu z wierzycielami.

Restrukturyzacja – co warto o niej wiedzieć?

Restrukturyzacja firmy transportowej, budowlanej, działającej w handlu, a także w każdej innej branży wiąże się przede wszystkim ze znalezieniem przyczyn kryzysu ekonomicznego przedsiębiorstwa (w przypadku dużej inflacji jedna z nich jest już znana), ich eliminacją (o ile to możliwe) oraz poprawą relacji z wierzycielami i kontrahentami. Dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu dłużnik może np. zyskać ochronę przed egzekucją komorniczą, a ponadto przywrócona mu zostaje możliwość zarabiania. Jak wcześniej wspominaliśmy, głównym celem tego rodzaju działania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości danej firmy na skutek zawarcia układu z wierzycielami. Przedsiębiorstwo zyskuje wówczas czas potrzebny m.in. na odbudowanie zaufania u kontrahentów czy optymalizację zadłużenia.

złotówki

Proces restrukturyzacji sądowej dokonywany jest w oparciu o cztery typy postępowań.

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu – układ ten jest zawierany bezpośrednio z wierzycielami (sąd go jedynie zatwierdza).
  2. Przyspieszone postępowanie układowe – układ musi zawierać dokładny plan zmian organizacyjnych, a także harmonogram spłat spisanych wierzytelności.
  3. Postępowanie układowe – uprawnia podmiot do zawarcia układu po sporządzeniu, a także zatwierdzenia spisu wierzytelności.
  4. Postępowanie sanacyjne – zapewnia ochronę firmy przed egzekucją komorniczą, wierzyciele zatwierdzają układ po weryfikacji skuteczności podjętych działań.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej?

Gdy konieczna jest restrukturyzacja spółki czy jednoosobowej działalności gospodarczej, warto skorzystać z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego. Czym się zajmuje? Sprawuje on nadzór nad działaniami dłużników w postępowaniu o zatwierdzenie układu, postępowaniu układowym, przyspieszonym postępowaniu układowym, a także sanacyjnym – samodzielnie zarządza wówczas restrukturyzowanym przedsiębiorstwem. Jego głównym zadaniem jest doradztwo znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej firmom lub tym, w których istnieje duże ryzyko zaistnienia niewypłacalności – nietrudno o nią, gdy inflacja stale rośnie, a koszty związane z prowadzeniem własnej działalności osiągają coraz to większe kwoty. Doradca restrukturyzacyjny pomaga także w negocjacjach z wierzycielami.

Postępowanie restrukturyzacyjne niesie za sobą takie korzyści jak: obniżenie zadłużenia przedsiębiorstwa (nawet o 50%), wstrzymanie egzekucji komorniczych, ochrona majątku, przywrócenie możliwości zarabiania czy też zawieszenie płatności rat kredytowych. Niestety, ale sytuacja gospodarcza nie prezentuje się najlepiej, dlatego warto skorzystać z rozwiązań, które pomogą przetrwać przedsiębiorstwu ten trudny czas i uchronić je przed upadłością. W 2023 r. można się więc spodziewać częściej prowadzonych działań restrukturyzacyjnych, gdyż rentowność wielu biznesów prawdopodobnie będzie znacznie niższa niż w ubiegłych latach.

Write a comment
Your email address will not be published. Required fields are marked *