fbpx
Doradca restrukturyzacyjny i firmy w kryzysie finansowym Piotr Witkowski 21 sierpnia 2023

Doradca restrukturyzacyjny i firmy w kryzysie finansowym

Spotkanie pracowników firmy

Postępowanie restrukturyzacyjne może wydawać się niesamowicie skomplikowanym procesem. W końcu chodzi o przeorganizowanie trybu działania przedsiębiorstwa, w tym m.in. o zmianę warunków jej funkcjonowania. W dzisiejszym wpisie na blogu poruszymy temat restrukturyzacji długów w formie postępowania o zatwierdzenie układu. Przedstawimy trzy przykłady naszych klientów z różnych branż oraz regionów Polski, których firmy popadły w tarapaty finansowe i musiały skorzystać z takiej formy pomocy. Zapraszamy do lektury!

Słowem wstępu

Zacznijmy od tego, czym jest restrukturyzacja długów firmy w formie postępowania o zatwierdzenie układu? Jest to proces, który polega na negocjacji nowych warunków spłaty umów finansowych w celu poprawy możliwości spłacenia zobowiązań przez przedsiębiorstwo. Obejmuje ona zmianę wysokości rat, całego salda do spłaty oraz umorzenie części zobowiązań i oprocentowania w zależności od sytuacji i struktury wierzytelności klienta. Dzięki restrukturyzacji długów przedsiębiorstwa mogą uniknąć bankructwa oraz poprawić swoją płynność finansową. Jest to proces skomplikowany i wymagający specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień doradcy restrukturyzacyjnego.

Restrukturyzacja firm – przykłady

  1. Zaczniemy od przypadku restrukturyzacji jednoosobowej działalności gospodarczej. A dokładniej od firmy działającej w branży budowlanej, z województwa łódzkiego. Przedsiębiorstwo to popadło w kryzys finansowy, gdy stopy procentowe kredytów oraz koszty materiałów budowlanych poszły drastycznie w górę. Jego pierwotny stan zadłużenia wynosił 620 000 zł. W wyniku współpracy z nami i przeprowadzonej restrukturyzacji firma zdołała obniżyć swoje zadłużenie do 420 000 zł, co oznacza umorzenie 33% długu, wraz z odsetkami. Dzięki temu przedsiębiorstwo to mogło kontynuować działalność, pozostając na rynku.

  2. Kolejnym przypadkiem, którym zajmowała się nasza kancelaria restrukturyzacyjna, jest JDG, a dokładniej franczyzobiorca popularnych sklepów ogólnospożywczych z województwa śląskiego. Sytuacja finansowa tego przedsiębiorstwa znacznie pogorszyła się, gdy jego właściciel postanowił otworzyć kolejny punkt, który nie przynosił zysków, a dodatkowo był notorycznie okradany i generował poważne straty. Aby nadal funkcjonować, właściciel sklepów musiał zwracać się o pomoc do banków. Początkowe zadłużenie tej działalności gospodarczej wynosiło 420 000 zł. Po przeprowadzonej przez naszą firmę restrukturyzacji zadłużenie spadło do 310 000 zł, co oznacza umorzenie aż 22% długów.

  3. Ostatni z naszych dzisiejszych przypadków to firma transportowa z siedzibą w województwie śląskim. Podobnie jak w pierwszym przykładzie, klient popadł w kłopoty finansowe z powodu podwyżek stóp procentowych oraz stale rosnących cen paliwa. Co więcej, kontrahenci zaczęli mieć problemy z regulowaniem faktur, co dodatkowo pogorszyło sytuację firmy. Pomimo że przedsiębiorstwo korzystało z wysoko oprocentowanych pożyczek, nie było w stanie wyjść z kłopotów finansowych. Podczas pierwszego spotkania z naszymi doradcami stwierdzono, że zadłużenie firmy wynosi 260 000 zł. Jednak dzięki zastosowaniu procesu restrukturyzacji udało się zredukować dług do 220 000 zł – umorzono 16% długu oraz odsetki. Wstrzymanie płatności, renegocjacja umów oraz spłata zobowiązań na nowych warunkach pomogły właścicielowi wrócić na tory i kontynuować działalność biznesową.
kobieta odnosząca sukces po restrukturyzacji

Mamy nadzieję, że nasze dzisiejsze case study pokazało, że restrukturyzacja długów to skomplikowany proces, ale jednocześnie bardzo ważny dla firm w trudnej sytuacji finansowej. Pamiętaj, że każda sytuacja biznesowa jest inna, dlatego zawsze warto skonsultować swoje działania z profesjonalistą. W końcu to, co wydawało się bez wyjścia, może okazać się jedynie kolejnym wyzwaniem, dzięki któremu Twoja firma stanie się jeszcze silniejsza.

Write a comment
Your email address will not be published. Required fields are marked *