fbpx
Upadłość konsumencka — co musisz o niej wiedzieć? Piotr Witkowski 14 lipca 2023

Upadłość konsumencka — co musisz o niej wiedzieć?

podpisywanie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Kiedy jesteś niewypłacalny oraz pogrążony w długach, z pewnością trudno przychodzi Ci podejmowanie trudnych decyzji. Naturalnie doskwiera Ci obawa i boisz się ewentualnych konsekwencji swoich działań. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, która jest oficjalnym sposobem na poradzenie sobie z problemem zadłużenia. W niniejszym artykule dowiesz się, czym konkretnie jest ten typ upadłości oraz jak złożyć o niego wniosek. Udanej lektury!

Upadłość konsumencka — co to takiego?

Jest to specjalny rodzaj procedury sądowej, którego celem jest oddłużenie osób, które nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań. Upadłość konsumencka wiąże się z częściowym lub całkowitym umorzeniem przez sąd długów, przy jednoczesnej spłacie ich wierzycielom. Okres spłaty może wynosić maksymalnie 7 lat. Do ogłoszenia upadłości wystarczy jedynie stwierdzenie, że jesteś niewypłacalny, a Twoje wszelkie opóźnienia w spłacie zobowiązań wynoszą co najmniej trzy miesiące.

Wniosek o ogłoszenie upadłości – jak go złożyć?

Wypełnienie wniosku o ogłoszenie upadłości może być skomplikowane i czasochłonne. Oczywiście możesz spróbować zrobić to samemu, jednak by uniknąć błędów, warto powierzyć to zadanie doświadczonym osobom, takim jak pracownicy naszej firmy. Wiedzą oni, że wniosek o upadłość konsumencką musi być złożony na urzędowym formularzu. Po poprawnym jego wypełnieniu dołączą oni do niego szereg niezbędnych dokumentów, w tym:

  • umowy dotyczące zaciągniętych zobowiązań,
  • wezwania do zapłaty,
  • postanowienie o wszczęciu egzekucji,
  • postanowienie o zajęciu egzekucyjnym.

Dodatkowo, jeśli powołałeś się na problemy zdrowotne, będziemy pamiętać, by dodać do wniosku dokumenty o Twoim stanie zdrowia.

Poprawnie uzupełniony wniosek składamy drogą elektroniczną za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych. Dłużnik może złożyć wniosek osobiście w biurze podawczym właściwego sądu lub nadać go pocztą. Następnie pozostaje czekać na odpowiedź syndyka, czyli osoby, która kieruje tokiem postępowanie oraz jest odpowiedzialna za sprzedaż Twojego majątku.

Jak widzisz, z pomocą specjalistów cały proces wydaje się być prosty i bezproblemowy. A przecież o to właśnie chodzi, szczególnie przy tak stresującej sytuacji, jaką jest upadłość konsumencka.

wniosek o ogłoszenie upadłości

Rodzaje postępowania upadłościowego

Wiesz już, jak z pomocą fachowców złożyć wniosek o upadłość konsumencką, czas byś zapoznał się także z dwoma rodzajami postępowań upadłościowych. Pierwsze z nich to postępowanie uproszczone, wprowadzono je 24.03.2020 roku. Charakteryzuje się ograniczoną aktywnością sądu, który podejmuje jedynie najważniejsze decyzje. Postępowanie to trwa od 6 do 8 miesięcy.

Drugi rodzaj to postępowanie zwykłe, będzie miało ono zastosowanie, gdy Twoja sytuacja finansowa będzie skomplikowana. Ten typ postępowania jest prowadzony przez sędziego-komisarza (nie przez syndyka, jak powyżej) i jego udział w całej sprawie jest znaczący.

Podsumowując, upadłość konsumencka jest narzędziem prawnym, które może być wielką pomocą w momentach trudnych sytuacji finansowych. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie opcje odzyskania płynności finansowej przed podjęciem ostatecznych decyzji. Warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą, takim jak nasza firma, który podpowie odpowiednie rozwiązania na podstawie Twojej indywidualnej sytuacji oraz pomoże na każdym etapie ogłoszenia upadłości.